Dítě na delfínu

Číslo záznamu 18242
Název Dítě na delfínu
Autor (autoři) díla
kraj okres obec kat. území
Olomoucký kraj Olomouc Olomouc Nová Ulice
Ulice čp. / č. o.
Na Vozovce
Umístění v exteriéru
Širší souvislosti umístění socha byla součástí drobné kašny na dvoře bloku nájemních domů Sigma
Datace realizace 1957
Datace zániku 2015
Typ
  • socha / sousoší
Materiál
  • kámen
    • pískovec
Stav zaniklé dílo
Dílo odstraněno z veřejného prostoru ano
Text hesla

Padesátá léta přinášejí Pelikánovi hned několik sochařských zakázek pro novostavbu nájemních domů Sigma v ulici Na Vozovce, přímo naproti umělcovu ateliéru. Srovnáme-li tamní reliéfy Dělník a Mateřství z roku 1955 s Pelikánovou předválečnou tvorbou, je až s podivem, jak jeho civilistní pojetí figury přirozeně a nenuceně naplňuje tehdejší stylovou doktrínu socialistického realismu. Že má však jeho tvorba značně hlubší kořeny, dokazuje socha dítěte na delfínu na fontáně ve vnitrobloku uvedených nájemních domů – téma se pojí s Olomoucí už od dob barokních.[1] V nedávných letech byla fontána odstraněna kvůli stavbě parkoviště, drobná pískovcová skulptura čeká na nové osazení na jiném místě.

[1] Jiří Fiala – Zdeněk Kašpar – Jan Štěpán, Voda pro Olomouc. Z historie zásobování města Olomouce vodou, Olomouc 2010, s. 63.

Literatura

Jan Jeništa, Václav Dvořák, Martina Mertová, Bilance. Umění ve veřejném prostoru Olomouce v letech 1945–1989, Olomouc 2016, s. 238.

Jiří Fiala – Zdeněk Kašpar – Jan Štěpán, Voda pro Olomouc. Z historie zásobování města Olomouce vodou, Olomouc 2010, s. 63.

ZpracovalVáclav Dvořák, Jan Jeništa
Fotografoval