15.832833051681519E
Diskuse o nutnosti vybudování památníku na centrálním náměstí krajského města (tehdejším Žižkově náměstí, dnešním Velkém náměstí) probíhala nejpozději od počátku r. 1957 a ještě v témže roce bylo rozhodnuto o vybudování pamětní desky připomínající manifestace pracujících v letech 1905, 1918 a v únoru 1948 na domě č. p. 149. Deska měla být opatřena bronzovým reliéfem, jehož vyhotovením byl pověřen ak. sochař Ladislav Faltejsek. Náklad na sochařskou práci 65 tisíc Kčs se zavázal uhradit ze svého rozpočtu Krajský národní výbor a částku na odlití do bronzu ve výši 50 tis. Kčs měl na rok 1959 zajistit odbor školství a kultury při KNV. Památník byl však slavnostně odhalen až o 5 let později v rámci oslav výročí konce II. světové války 8. 5. 1962 za účasti tehdejšího předsedy MěNV Jana Valtra. Dílo se skládalo z bronzového reliéfu tvořeného mužskou a ženskou figurou symbolicky reprezentující dělnickou třídu a vysokého podstavce, který byl opatřen pamětní deskou seznamující podrobně s historickým kontextem a významem památníku: "Na tomto náměstí demonstrovali pracující v roce 1905 za všeobecné právo hlasovací, v lednu 1918 za mír, 14. října 1918 se tu vyslovili pro socialistickou republiku, v únoru 1948 zvítězili v boji proti reakci".
- pamětní deska
- reliéf
z veřejného prostoru ANO
- slitiny železa a neželezné kovy
- měď a slitiny
- bronz
- měď a slitiny
SOkA Hradec Králové, f. Městský národní výbor Hradec Králové, inv. č. 1476, kart. 199, fol. 50.
Pochodeň LI, 1962, č. 110, 10. 5., s. 1.
Nové Hradecko III, 1962, č. 19, 11. 5., s. 1.
Nové Hradecko XX, 1978, č. 8, 21. 2., s. 2.
Miroslav Všetečka, Hradec Králové: průvodce městem, Praha, 1985.